Det blev dubbla vinster för Rosersbergs A/B-flickor under fredagskvällen. Först besegrades ett fysiskt Bollstanäs SK med 19-17 efter utmärkt spel från hemmalaget i den första halvleken. Kort senare var det dags i F99-serien och här besegrades Uppsala HK med 21-10.
Hemmalget svarade för ett mycket stabilt försvarsspel i den första halvleken mot BSK. Det var inte förrän i mitten av december förra året som Rosers spelade senast. Tillbaka efter drygt två månaders frånvaro var Kajsa Westberg-Eriksson, och kul att se henne in action. Här behövs det dock mer matchträning.
Rosers fick bra träff på motståndarna direkt och ledde både med 4-0 och 6-1 och satte prägel på matchen. Gästerna kämpade dock sig in i matchen men kom aldrig riktigt nära. Rosers valde att plocka bort lagets vassaste målskytt Ida Carlström.
- Vi stod upp bra mot dem, sade Rosersbergs tränare Peter Blom efter matchen.
Alexandra Schaerlund svarade för bra intryck. Laget "dammtrasa" Madde Lindgren är som vanligt väldigt kreativ och finns överallt. Kul också att se Amanda Larsson, som fick ersätta Julia Huusko-smeds (bortrest) som linjespelare. Amanda stod för ett bra spel, men var själv lite missnöjd med sin insats.
Stort plus också till Anny Larsson som forcerade fram på vänsterkanten.
I andra matchen kort därpå är det Uppsala HK som står på andra sidan planhalvan och nu handlade det om Stockholmsserien F99.
I gästernas mål stod en utespelare. Maja Björklin som fick hoppa in då lagets ordinarie målvakt inte fanns på plats.
För hemmalaget var det en match som kändes i benen. Det var segt periodvis men en som visade framfötterna var åtta målskytten Wilma Othberg. kul också se Rosers H6-spelare Kajsa Sundström som stod för tre mål.
På söndag ställs lagen mot varandra igen. då i Rosershallen och då handlar det om spel i Upplandsserien.
Rosersbergs IK Handboll